Polskie akcenty na targach Security Essen 2018.

Autor: Jakub Sobek

950 wystawców i 36 000 odwiedzających to wynik, jakim po tegorocznym Security Essen pochwalą się organizatorzy. To targowe wydarzenie stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedsięwzięć nie tylko na europejskiej, ale także na światowej mapie spotkań branży zabezpieczeń technicznych. Międzynarodowy charakter tego wydarzenia potwierdza fakt, iż osoby, które w tym roku odwiedziły targi, pochodziły ze 125 różnych krajów. To wzrost o 8% w stosunku do poprzedniej edycji.

Tematyka tegorocznych targów obejmowała kilka różnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Jako wiodące tematy należy m.in. wymienić: cyberbezpieczeństwo, zabezpieczenia mechaniczne budynków, rozwiązana w zakresie ochrony cennych przedmiotów oraz elektroniczne systemy zabezpieczenia technicznego.

Każde takie wydarzenie jest okazją do zobaczenia, w jakie tendencje kształtują obecnie rynek i dla jakich obszarów zastosowań dedykowane są wybrane produkty. Po raz kolejny bardzo łatwo zauważyć silny trend w kierunku cyfryzacji dotychczasowych rozwiązań, które stają się coraz inteligentniejsze i napędzane są przez coraz bardziej złożone algorytmy. Przykładowo, w obszarach kontroli dostępu tradycyjne karty zastępowane są coraz częściej smartfonami lub identyfikacją biometryczną. Rozwiązania te połączone są z systemami zabezpieczenia wizyjnego, dzięki temu łatwo powiązać dane wydarzenie z systemu kontroli dostępu z odpowiednim nagraniem. Zauważalnym trendem jest przeniesienie tych informacji z wielu systemów do serwerów w chmurze, które oferowane są przez dostawców. Dzięki temu integracja rozwiązań nie jest wykonywana na lokalnych urządzeniach, a na warstwie danych, które trafiają na serwery. Takie rozwiązania pozwalają także na wdrażanie zaawansowanych algorytmów analizy danych, które mogą działać jedynie na mocnych obliczeniowo serwerach, bo wdrożenie ich na prostych lokalnych urządzaniach nie jest możliwe. Zapewne kolejne targi będą potwierdzać rozwój w tym kierunku.

Poza tradycyjnym stoiskami wystawców warto zwrócić także uwagę na wydarzenia towarzyszące. Jedną z najciekawszych konferencji była ta dotycząca cyberbezpieczeństwa. Swoją prezentację przedstawił m.in. Arne Schönbohm, prezes Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacji w Niemczech (BDSW). W swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem w obszarach polityki, biznesu i społeczeństwa. Dodatkowo swoje prelekcje wygłosili naukowcy z różnych uniwersytetów i instytutów oraz eksperci firm branżowych.

Warto zwrócić uwagę, że na targach Security Essen 2018 wyraźnie zauważalne były polskie akcenty. Swoje stoiska zaprezentowały m.in. firmy: Advanced Protection Systems, Ambient, BT Electronics, EBS, Kanex, KD Systemy, Merawex, Metalkas, Pulsar, Satel, Silny&Salamon. Choć nadal jest to stosunkowo niewielki procent w obliczu wszystkich wystawców, to widać, że polscy producenci coraz chętniej zaczynają oferować swoje rozwiązana na rynkach zagranicznych, gdzie ich produkty mogą z pewnością być konkurencyjne.  

Organizatorzy targów Security Essen planują już kolejne wydarzenie, które odbędzie się za dwa lata, w dniach 22–25 września 2020. Wielu tegorocznych wystawców potwierdziło już swój udział, podobnie jak odwiedzających tegoroczne targi (88%). Zatem czekamy już na kolejne edycje i liczymy na jeszcze silniejszy udział polskiego sektora zabezpieczeń technicznych.

Źródło: SEC&AS

Powiązane

Elon Musk tworzy podziemne metro zagłady

30.10.2017

Przezroczyste panele słoneczne mogą zastąpić szyby w oknach?

10.11.2017

Popularne

Zrób to sam. Kamera termowizyjna Część II
26.02.2018
Cz. 1. Jednostki miar wielkości fizycznych – układ jednostek SI i nie tylko.
13.09.2018
Kamera termowizyjna. Część I
15.01.2018

Sec&As

COPYRIGHT © 2017 RIPOSTA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. PROJEKT I REALIZACJA: RIPOSTA