Największy oczyszczacz powietrza na świecie już działa.

Eksperymentalna wieża, którą wzniesiono w mieście Xi'an w prowincji Shaanxi już działa, i jak twierdzą jej twórcy, w znaczący sposób podniosła jakość powietrza w okolicy.

Antysmogowych inicjatyw przybywa wraz ze zwiększaniem się świadomości społeczeństw na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Naukowcy potwierdzili właśnie, że "największy oczyszczacz powietrza na świecie" spełnia swoje zadanie.

100-metrowa wieża to centralny element systemu, na który składa się też umieszczona u jej podstawy szklarnia. To właśnie tą drogą zasysane jest zanieczyszczone powietrze, które następnie, dzięki ogrzaniu przez energię słoneczną przemieszcza się przez kolejne, umieszczone w kominie filtry.

Taka, niezwykle prosta koncepcja oprócz niskich kosztów eksploatacji zapewnia, że do pracy "oczyszczacza" nie będzie niezbędna energia elektryczna z sieci.

Szef zespołu naukowców, Cao Junji zastrzega, że pełnymi wynikami badania wpływu konstrukcji na jakość okolicznego powietrza będzie mógł podzielić się dopiero w marcu, ale wykonane dotąd pomiary są bardzo obiecujące.

Poprawa czystości powietrza miała zostać zaobserwowana na obszarze 10 km kwadratowych wokół wieży.

Jeśli badania potwierdzą skuteczność obiektu, planowana jest budowa kolejnych w innych miastach Chin. Docelowe konstrukcje mają być jednak znacznie większe, sięgając wysokości nawet 500 metrów.

www.technowinki.onet.pl

Źródło: www.technowinki.onet.pl

Powiązane

Po Europie rozprzestrzenia się nowy wirus komputerowy

26.10.2017

Energetyka wiatrowa tańsza od jądrowej

14.09.2017

Popularne

Zrób to sam. Kamera termowizyjna Część II
26.02.2018
Kamera termowizyjna. Część I
15.01.2018
Cz. 1. Jednostki miar wielkości fizycznych – układ jednostek SI i nie tylko.
13.09.2018

Sec&As

COPYRIGHT © 2017 RIPOSTA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. PROJEKT I REALIZACJA: RIPOSTA