W Warszawie powstanie miasteczko przyszłości

Ponad 300 tys. mkw., czyli spory kawałek miasta, będzie liczył największy w Europie living lab, czyli zespół żywych laboratoriów.

Kompleks Nowych Technologii powstanie w Warszawie na zrewitalizowanych terenach należących do Politechniki Warszawskiej. Projekt właśnie otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Budowa ruszyła na przełomie 2017/2018 r.

W ciągu zaledwie dwóch lat tereny sąsiadujące z Polem Mokotowskim zmienią się w naukowe miasteczko rodem z przyszłości. Żywe laboratorium nowoczesności, w którym naukowcy, mieszkańcy oraz biznesmeni będą mogli spróbować, czym jest tzw. smart living, właśnie otrzymało dofinansowanie na realizację ze środków Unii Europejskiej.

Living laby to najlepsze środowiska do testowania nowych technologii
Koncepcja living labów, czyli "żywych laboratoriów" powstała w Massachusetts Institute of Technology. Zespół pod wodzą prof. Williama Mitchella zaobserwował, że najlepszym środowiskiem do rozwoju nowych technologii jest takie, które w jak największym stopniu przypomina rzeczywistość.

Mogą być tam o wiele szybciej i taniej wykreowane, przetestowane oraz wdrożone, ponieważ ich pierwszymi i najlepszymi z możliwych testerami zostają autentyczni mieszkańcy. Od tamtego czasu na świecie powstało wiele różnorodnych living labów, które specjalizują się w różnych dziedzinach, choćby w testowaniu energooszczędnych rozwiązań czy też prototypowych linii produkcyjnych.

Kampus Nowych Technologii Politechniki Warszawskiej będzie tak naprawdę miasteczkiem, w którym znajdą się budynki mieszkalne, biurowe oraz usługowe, przestrzenie publiczne. Wszystko naszpikowane najbardziej zaawansowanymi nowoczesnymi technologiami i inteligentnymi rozwiązaniami - od roślin klimatyzujących pomieszczenia, przez oświetlenie dostosowujące się do trybu życia mieszkańców oraz wentylację dopasowującą się do ich samopoczucia, po czujniki sygnalizujące poziom bakterii chorobotwórczych w pomieszczeniu.

Z Kampusu Nowych Technologii będzie mogło korzystać jednocześnie 100 firm realizujących około 70 projektów badawczo-rozwojowych.

Living lab na Mazowszu to impuls do rozwoju regionu
Prace nad tym przedsięwzięciem trwają od 2015 r. Bierze w nich udział 62 naukowców z 9 wydziałów Politechniki Warszawskiej, zespoły Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii i Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAToraz 100 ekspertów z działów R&D różnych firm technologicznych. Specjaliści przetestowali 15 największych parków technologicznych w kraju oraz na świecie i rozmawiali z ich twórcami.

Co nietypowe, Politechnika Warszawska zwróciła się o pomoc do spółki komerycyjnej, ponieważ tak ogromne przedsięwzięcie wymaga wielu działań związanych m.in. z poszukiwaniem źródeł finansowania, negocjacji z najemcami itd. Partnerem biznesowym PW została spółka Pro Development. Ponadto swoją pomoc zaoferowało 11 innych firm, m.in. Samsung, Polska Grupa Energetyczna, Somfy, ML System, Swegon czy Nowy Styl.

W projekt zaangażowały się też władze Mazowsza. Przykłady podobnych przedsięwzięć z innych miast na świecie (m.in. Kopenhagi, Berlina czy Barcelony) pokazują, że powstanie living labu znacząco przyczynia się do rozwoju regionu.

Powiązane

Czy Lilium Jet podbije metropolie?

07.09.2017

SECUREX 2018 – targi z nową energią

08.12.2017

Popularne

Zrób to sam. Kamera termowizyjna Część II
26.02.2018
Cz. 1. Jednostki miar wielkości fizycznych – układ jednostek SI i nie tylko.
13.09.2018
SPECYFIKACJA TECHNICZNA PKN-CEN/TS 54-14 – instrukcja projektowania i montażu systemów sygnalizacji pożarowej
17.10.2018

Sec&As

COPYRIGHT © 2017 RIPOSTA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. PROJEKT I REALIZACJA: RIPOSTA