Projekt Sea Horse nowym pomysłem na produkcję energii

Zespół naukowców z Quantum Wave Microscopy Unit pracuje nad nowym pomysłem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. W ramach projektu Sea Horse trwają prace nad produkcją prądu z morskich fal.

Odchodzenie od wykorzystywania paliw kopalnych do produkcji prądu sprawiło, że naukowcy z całego świata pracują nad zwiększeniem efektywności wytwarzania energii z odnawialnych źródeł.

Zespół pod kierownictwem profesora Tsumoru Shintake z Quantum Wave Microscopy Unit pracuje nad realizacją projektu o nazwie Sea Horse, którego celem jest wykorzystanie energii fal morskich. A ściślej mówiąc Kuro Siwo, ciepłego prądu morskiego, który rozciąga się od południowego wybrzeża Tajwanu do południowo-wschodniej części Japonii.

W rejonie tym umieszczone zostaną podwodne turbiny, które będą przetwarzały na prąd energię kinetyczną fal. Generatory mają mieć średnicę 0,7 metra i zostaną wyposażone w pięć łopatek inspirowanych płetwą delfina.

Naukowcy zapewniają, że wstępna faza projektu została już ukończona, a teraz szukają firm zainteresowanych realizacją kolejnej fazy. Projekt jest bardzo obiecujący, gdyż według Shintake, wykorzystanie tylko 1 proc. wybrzeża Japonii, pozwoliłoby produkować około 10 GW energii. To odpowiednik produkcji 10 elektrowni atomowych... i tym samym - ogromne oszczędności w kwestii konstrukcyjnej.

Zaletą nowego projektu ma być nie tylko tani prąd. Turbiny będą dodatkowo rozpraszać energię fal morskich, chroniąc w ten sposób wybrzeże.

Źródło: www.technowinki.onet.pl

Powiązane

Najwyższa turbina wiatrowa stanęła w Niemczech. Wykorzystuje nowatorski system "baterii wodnej"

10.11.2017

Hakerzy celują w elektrownie i systemy dystrybucji energii

11.09.2017

Popularne

Zrób to sam. Kamera termowizyjna Część II
26.02.2018
Kamera termowizyjna. Część I
15.01.2018
Cz. 1. Jednostki miar wielkości fizycznych – układ jednostek SI i nie tylko.
13.09.2018

Sec&As

COPYRIGHT © 2017 RIPOSTA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. PROJEKT I REALIZACJA: RIPOSTA