Elektryczny autobus przejechał 1772 km tylko na jednym ładowaniu

Elektryczna i ekologiczna przyszłość motoryzacji realizuje się na naszych oczach. W piękny sposób właśnie pokazała to firma Proterra Inc z pomocą swojego w pełni elektrycznego autobusu miejskiego. Pojazd na torze testowym tylko na jednym naładowaniu akumulatorów bez problemu przebił magiczną liczbę 1000 km/mil, przejechał aż... 1772 kilometry i pobił rekord świata.

 

Firma prężnie rozwija się segmencie eko-autobusów, bije coraz to nowe rekordy, a jej pojazdami zainteresowanych jest coraz więcej przewoźników z całego świata.

Autobus Catalyst E2 Max, o którym mowa, ma na swoim pokładzie akumulator o pojemności aż 660 kWh. Dla porównania Tesla Model S w najmocniejszej konfiguracji ma zaledwie 100 kWh. Oczywiście autobus to nie zwykła limuzyna i waży nieporównywalnie więcej, a w przypadku takich akumulatorów, są to dodatkowe tony, więc wynik można uznać za rewelacyjny.

Co prawda testy odbyły się na torze, autobus nie był obciążony, nie występowały znaczne różnice wysokości i nie panowały warunki zimowe z niską temperaturą, to jednak wszyscy ci, co mówią, że wielkim problemem elektryków jest kiepski zasięg, teraz Proterra wytrąciła argumenty z ręki.

Również polskie firmy takie jak Ursus czy Solaris uzupełniają swoją ofertę o elektryczne autobusy. Może nie biją one tak spektakularnych rekordów jak Catalyst E2 Max, ale coraz bardziej są cenione i świetnie się sprzedają, a przecież ten rynek dopiero się rozwija.

Powiązane

Atak akustyczny może uszkodzić dysk twardy oraz zakłócić pracę monitoringu i bankomatu

03.01.2018

Holenderskie lotniska zasilane wyłącznie energią odnawialną

06.09.2017

Popularne

Zrób to sam. Kamera termowizyjna Część II
26.02.2018
Cz. 1. Jednostki miar wielkości fizycznych – układ jednostek SI i nie tylko.
13.09.2018
SPECYFIKACJA TECHNICZNA PKN-CEN/TS 54-14 – instrukcja projektowania i montażu systemów sygnalizacji pożarowej
17.10.2018

Sec&As

COPYRIGHT © 2017 RIPOSTA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. PROJEKT I REALIZACJA: RIPOSTA