Zastosowanie dronów w medycynie

W amerykańskim stanie Arizona, testowane jest nowe zastosowanie bezzałogowców. Specjalnie zaprojektowany bezzałogowiec, przetransportował zapas krwi na odległość 256 km, bijąc tym samym rekord odległości transportu biologicznych materiałów przez zdalnie kierowany pojazd.

Drony to nie tylko gadżety służące do rozrywki lub filmowania z powietrza. Maszyny te mają duży potencjał i w przyszłości będą wykorzystywane do dostarczania różnego rodzaju przesyłek. Nie musi to być jednak nowa latarka zakupiona w sklepie online, ale także krew potrzebna do transfuzji lub leki.


W Arizonie, kilka dni temu w ramach eksperymentu zorganizowanego przez badaczu Uniwersytetu Johna Hopkinsa pobito rekord długości lotu zdalnie sterowanej maszyny, zawierającej biologiczne materiały.

Dron przeleciał nad gorącą pustynią dystans 256 km, mając na pokładzie próbki schłodzonej krwi dorosłych mężczyzn. Mimo trwającego trzy godziny lotu, była ona nadal w dobrej kondycji i nadawała się do transfuzji ratującej życie. Potwierdziło to 19 różnych testów próbek, przeprowadzonych po ich dostarczeniu, mierzących m.in., zawartość dwutlenku sodu oraz dwutlenku węgla.

Takie zastosowanie bezzałogowców jest być niezwykle przydatne, gdyż mogą dostarczać np. leki do osób mieszkających z dala od miast lub zapewnić szybkie uzupełnienie zapasów krwi o określonej grupie, której akurat zabrakło w danym szpitalu.

Naturalnie zanim drony zaczną przenosić krew na dłuższe odległości, badacze muszą przeprowadzić jeszcze wiele próbnych lotów, używając także próbek krwi od osób mniej zdrowych niż ochotnicy wykorzystani w pierwszym teście.

Źródło: www.technowinki.onet.pl

Powiązane

Najwyższy poziom zabezpieczenia. Technologia ABLOY PROTEC2

07.08.2017

Australia buduje największą elektrownię słoneczną

28.08.2017

Popularne

Zrób to sam. Kamera termowizyjna Część II
26.02.2018
Kamera termowizyjna. Część I
15.01.2018
Cz. 1. Jednostki miar wielkości fizycznych – układ jednostek SI i nie tylko.
13.09.2018

Sec&As

COPYRIGHT © 2017 RIPOSTA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. PROJEKT I REALIZACJA: RIPOSTA