Australia buduje największą elektrownię słoneczną

Australijski rząd zapowiedział budowę zupełnie nowej elektrowni słonecznej. Będzie to największa na świecie termiczna elektrownia słoneczna wytwarzająca 150 MW energii.

Australia w ostatnim czasie boryka się z poważnymi problemami z dostawami energii elektrycznej. Nawiedzające ją burzę powodują długie przerwy, które oczywiście negatywnie odbijają się na życiu mieszkańców.

Rząd postanowił zaradzić tym problemom, podpisując niedawno umowę z amerykańską Teslą, która zbuduje ogromny magazyn prądu. Ale na tym się działania nie kończą. W planach jest bowiem budowa największej na świecie termicznej elektrowni słonecznej, a realizacją projektu o nazwie Aurora Solar Energy, zajmie się firma SolarReserve.

Plan zakłada budowę największej pojedynczej wieży termicznej, w której skupiać się będą promienie słoneczne kierowane przez zwierciadła. Wytwarzana w niej temperatura posłuży do produkcji prądu. A będzie go całkiem sporo, gdyż projekt zakłada produkcję aż 150 MW energii.

Rocznie pozwoli to wytwarzać 495 GWh energii elektrycznej, wystarczającej dla 90 tys. gospodarstw domowych. Elektrownia zaspokoi więc około 5 proc. potrzeb energetycznych Południowej Australii. Oczywiście będzie ona dodatkowo magazynowana w specjalnych zbiornikach wypełnionych stopioną solą, które pomieszczą 1100 MW prądu. Zbiorniki pomieszczą 8-godzinną produkcję elektrowni, co pozwoli jej działać przez 24 godziny na dobę.

Realizacja projektu Aurora Solar Energy rozpocznie się w przyszłym roku, a zakończenie budowy elektrowni planowane jest na 2020 rok.

Powiązane

Za 10 lat armia USA będzie mieć elektryczne czołgi

06.11.2017

Nadszedł czas na autonomiczne samoloty

11.08.2017

Popularne

Zrób to sam. Kamera termowizyjna Część II
26.02.2018
Kamera termowizyjna. Część I
15.01.2018
Cz. 1. Jednostki miar wielkości fizycznych – układ jednostek SI i nie tylko.
13.09.2018

Sec&As

COPYRIGHT © 2017 RIPOSTA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. PROJEKT I REALIZACJA: RIPOSTA