Inteligentne przejście dla pieszych w Polsce

Nieoświetlone przejścia dla pieszych to zmora kierowców i ludzi próbujących przejść. Technologia może sprawić, że bezpieczeństwo uczestników ruchu znacznie się zwiększy. A miasto zaoszczędzi. Nowatorskie rozwiązanie wprowadzono w Polsce.

Wszystko to za sprawą inteligentnego przejścia dla pieszych o nazwie “Smart przejście”. Uruchomiła je w Gdańsku spółka Energa Oświetlenie. Nowoczesne rozwiązanie ma sprawić, że na niebezpiecznej ulicy nie będzie tak często dochodziło do wypadków. Jak to działa?

System składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia.

Zarejestrowany obraz trafia do systemu, a następnie analizowany jest przez algorytmy. Te rozpoznają, czy na przejściu jest człowiek. Jeżeli pieszy zbliży się do pasów, “oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni”. Zwiększony będzie także strumień światła padający na pieszego, by jego sylwetka była lepiej widoczna.

Natężenie światła będzie mniejsze, gdy w okolicy nie będzie przechodniów - spółka Energa zapewnia, że dzięki temu uda się zaoszczędzić energię elektryczną. Lampy nie będą palić się bez potrzeby.

A jeżeli do czujników podejdzie pies lub kot? To nic się nie stanie. Algorytmy są na tyle mądre, że rozpoznają sylwetkę człowieka i potrafią odróżnić ją od zwierząt czy samochodów.

Inteligentne lampy stanęły przy przejściu na Trakcie Św. Wojciecha.

 

Fot. media.energa.pl

Źródło: www.media.energa.pl

Powiązane

Chroń dane na urlopie.

02.07.2018

Najwyższy standard bezpieczeństwa dla drugiego pod względem wysokości budynku na świecie

30.06.2017

Popularne

Zrób to sam. Kamera termowizyjna Część II
26.02.2018
Cz. 1. Jednostki miar wielkości fizycznych – układ jednostek SI i nie tylko.
13.09.2018
SPECYFIKACJA TECHNICZNA PKN-CEN/TS 54-14 – instrukcja projektowania i montażu systemów sygnalizacji pożarowej
17.10.2018

Sec&As

COPYRIGHT © 2017 RIPOSTA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. PROJEKT I REALIZACJA: RIPOSTA