Największy prom hybrydowy świata właśnie powstaje w Gdyni. Prawdziwy pogromca mórz

Gdyńska stocznia Crist rozpoczęła budowę elementów wyposażenia promu Color Hybrid. To największa tego typu jednostka na świecie. Silniki hybrydowe w statkach? Według ekspertów to przyszłość branży.

160 metrów długości, ponad 27 metrów szerokości, możliwość przewożenia 2000 pasażerów i 500 samochodów. Oto możliwości największego okrętu hybrydowego świata, którego wyposażenie powstaje właśnie w gdyńskiej stoczni Crist.

Zleceniodawcą jest stocznia Ulstein, a klientem końcowym norweski operator Color Line. Color Hybrid ma zastąpić niemal dwukrotnie mniejszą jednostkę, która obecnie jest w użyciu. Będzie łączył Sandefjord-i Strömstad (połączenie Norwegia-Szwecja) już latem 2019 roku. 

Maksymalna nośność jednostki wyniesie 3200 ton. Dzięki zastosowaniu silników hybrydowych podróż ma zostać skrócona - jak wyjaśnił nam pan Tomasz Wrzask, specjalista do spraw kontaktu z mediami w stoczni Crist -  do 2 godz. 20 min, czyli ok. 10 min. . Jak wyjaśnia Portal Morski ładowanie akumulatorów będzie następować podczas postoju w porcie.

Wprowadzenie jednostki do użytkowania jest elementem większego planu, który zakłada popularyzację promów hybrydowych. Według ekspertów ze względu na wzrost wydajności i mocy napęd hybrydowy ma szansę zastąpić tradycyjne silniki również w mniejszych jednostkach. Ich zaletą jest niwelowanie hałasu i emisji spalin. 

Jednym z dostawców systemów hybrydowych dla branży morskiej jest Rolls-Royce. Kilka dni temu dostarczył jednej z norweskich firm zestaw akumulatorów o pojemności 2 tys. kWh. Pozwala to na używanie napędu elektrycznego przez wiele godzin, bez potrzeby używania spalinowego silnika diesla. Wszystko wskazuje na to, że elektryczna rewolucja obejmuje coraz więcej branż związanych z transportem.

Źródło: www.next.gazeta.pl

Powiązane

Polska może stać się potęgą w innowacyjności

31.07.2017

Polskie akcenty na targach Security Essen 2018.

24.10.2018

Popularne

Zrób to sam. Kamera termowizyjna Część II
26.02.2018
Kamera termowizyjna. Część I
15.01.2018
Cz. 1. Jednostki miar wielkości fizycznych – układ jednostek SI i nie tylko.
13.09.2018

Sec&As

COPYRIGHT © 2017 RIPOSTA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. PROJEKT I REALIZACJA: RIPOSTA